Preskočiť na hlavný obsah

Steampunková nálada

V poslednej dobe som na blog nedávala príspevky s takou pravidelnosťou ako dakedy. Nemyslite si, že je to preto, lebo by bol steampunkový svet vyčerpaný. Občas mi ale príde, že som tu už o viacerých podobných veciach písala a nerada sa opakujem. Aby ste si však nemysleli, že som na steampunk zanevrela, presvedčím vás o opaku.

Momentálne som zahĺbená do hrubočiznej knihy Excelsior, gentlemani! (Historky z časů páry). Tento zborník českých steampunkových poviedok zostavil Michal Bronec a Martin Stručovský. Predhovor nenapísal nikto iný ako úžasný Leonard Medek a doslov mapujúci český steampunk Antonín K. K. Kudláč. Aj keď som len na tretej poviedke zo štrnástich cítim. že kniha má obrovský potenciál, čo ma veľmi teší. Je fajn, že aspoň u naších susedov, kde je knižný trh trochu priaznivejší majú o steampunk stále záujem.


Ďalšiu steampunkovú knihu, ktorú mám stále pri sebe je The Steampunk User's Manual. Zostavil ju Jeff VanderMeer a Desirina Boskovich a vzhľadom pripomína svojho predchodcu The Steampunk Bible. Je to knižka pre skutočných fanúšikov a je plná obrázkov a nápadov. Čitateľom prináša najmä pohľad na to, aký dokáže byť steampunk nevyčerpateľne inšpiratívny. Vždy keď hľadám inšpiráciu viem, že The Steampunk User's Manual ma nesklame.


A nakoniec sa konečne chcem dostať ku Gail Carrigerovej, ktorej medzičasom vyšla už druhá kniha zo série Trochu jiný penzionát Úklony a úklady. Na jej knihy narážam vždy v sekcii pre deti a mládež, takže som zvedavá, či je tam zaradená správne :) Tak či tak, sa na niečo ženské, oddychové, ale inteligentné veľmi teším. Gail sledujem v internetovom svete už dlhšiu dobu a musím povedať, že ide o veľmi zaujímavú osôbku, ktorá absolútne zapadá do steampunkovej komunity.


Komentáre

  1. Vyskúšaj https://www.goodreads.com/book/show/24276877-d-mon-z-east-endu?from_search=true&search_version=service

    OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Taradúr

Taradúr (The Jabberwocky) je moja obľúbená básnička. Napísal ju Lewis Carroll. Nachádza sa v knihe Za zrkadlom a čo tam Alica našla. Nedávno vyšla aj samostatne so steampunkovými ilustráciami. Kúpiť si ju môžete farebnú: http://www.lulu.com/shop/lewis-carroll/the-jabberwocky/paperback/product-6389259.html alebo si ju môžete celú čiernobielu môžete prezrieť tu. A aby ste vedeli, o čo v tejto nonsensovej básni ide, tu je jej slovenský preklad: Taradúr  Pražne je; hľa, slizopružké jazvrtky zotradierne kolodujú po zátraví. Vechťogáje clivia na tie vývrtky, prasotnačky výstia, zlubčia–čo to spraví… Daj pozor na Taradúra, synu môj, chráň sa jeho hryzoľustí, zvlášť keď zurmí, aj na vtáka Krvilaka priprav zbroj, Tupír nech ťa nerozchvatne drapazúrmi! Syn sa mečom vorpalovým opásal, dlho hľadal v diaľobzore nepriateľa. Odpočíval pod bukubom, nehlo stal, zahútaný prešľastával, hudna znela. Žlčodrubý pomaly už odísť chcel, vtom Taradúr búrne húrno zryčal kdesi; syčal, fučal,

Steampunkovú Veľkú noc Vám želám!

10 hrôzostrašných aspektov viktoriánskeho života

1.) Portréty Viktoriánska vyššia trieda (neskôr aj stredná) nemala televízor, aby sa mohla zabávať. Jednou z obľúbených foriem zábavy preto bolo obliecť sa do výstredných kostýmov a pózovať pre priateľov a rodinu. Znie to nevinne, ale predstavte si, že by sa vaša stará mama obliekla do kostýmu gréckej dryády a pózovala by na stole v obývačke, zatiaľ čo ostatní by jej tlieskali. Pre nás to môže vyznievať divne, ale pre viktoriánskych ľudí to bolo normálne a zábavné. 2.) Chudobince Chudobince boli vládou zriadené zariadenia, kde chudobní, chorľaví alebo mentálne chorí mohli žiť. Boli to väčšinou nechcení ľudia na okraji spoločnosti. V tej dobe bola chudoba považovaná za nepoctivú a pochádzala z nedostatku morálnej sily a pracovitosti. Od väčšiny bola vyžadovaná práca, aby ňou prispeli na vlastnú stravu. Tá však bola horšia ako vo väzniciach, aby tam prežili len tí najsilnejší a ostatných sa mohli rýchlo zbaviť. Preto vo viktoriánskom Anglicku nebolo horšie miesto na živo