Preskočiť na hlavný obsah

Steampunkový bytový dizajn

Steampunk už oslovil všemožné odvetia ľudského pôsobenia. Jedným z nich je aj bytový dizajn. Zatiaľ čo industriálny bytový dizajn je známy a populárny už dlhšiu dobu, steampunkový bytový dizajn je úplná novota.
K industriálnemu dizajnu sa začali ľudia prikláňať po hromadných prerábkach starých industriálnych priestorov na veľké loftové byty. Dizajnéri vtedy v snahe zachovania pôvodného vzhľadu začali lofty upravovať v industriálnom štýle. Takéto byty sa stali typické pre umelcov alebo architektov. Snažiac sa zachovať typický vzhľad starých tovární, tento štýl ponecháva neomietnuté murivo a odkryté konštrukčné prvky ako oceľové trámy či železobetónové stĺpy. Typické sú aj svietidlá podobné továrenským lampám.
Steampunkový štýl spája prvky industriálneho dizajnu s viktoriánskymi a pridáva zopár čisto steampunkových záležitostí. Sú to všadeprítomné ozubené kolieska, vzducholode či hodiny. V steampunkovom interiéri sú typické medené, bronzové a iné metalické farby. Pohovky a sedačka sú zväčša kožené a nábytok je z masívneho tmavého dreva. Dôležité sú detaily ako staré mapy, neprehliadnuteľné lampy, obrovské nástenné hodiny, parou poháňané mechanizmy či elektrické spotrebiče v novom steampunkovom šate.
Ak máte dostatok fantázie a inšpirácie, iste pochopíte, že vyčarovať aj vo vašom príbytku trochu steampunkovej atmosféry, nie je problém.


















zdroj obrázkov: http://www.furnishburnish.com/decorating/how-to-create-steampunk-interior-design/

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

10 hrôzostrašných aspektov viktoriánskeho života

1.) Portréty Viktoriánska vyššia trieda (neskôr aj stredná) nemala televízor, aby sa mohla zabávať. Jednou z obľúbených foriem zábavy preto bolo obliecť sa do výstredných kostýmov a pózovať pre priateľov a rodinu. Znie to nevinne, ale predstavte si, že by sa vaša stará mama obliekla do kostýmu gréckej dryády a pózovala by na stole v obývačke, zatiaľ čo ostatní by jej tlieskali. Pre nás to môže vyznievať divne, ale pre viktoriánskych ľudí to bolo normálne a zábavné. 2.) Chudobince Chudobince boli vládou zriadené zariadenia, kde chudobní, chorľaví alebo mentálne chorí mohli žiť. Boli to väčšinou nechcení ľudia na okraji spoločnosti. V tej dobe bola chudoba považovaná za nepoctivú a pochádzala z nedostatku morálnej sily a pracovitosti. Od väčšiny bola vyžadovaná práca, aby ňou prispeli na vlastnú stravu. Tá však bola horšia ako vo väzniciach, aby tam prežili len tí najsilnejší a ostatných sa mohli rýchlo zbaviť. Preto vo viktoriánskom Anglicku nebolo horšie miesto na živo

Taradúr

Taradúr (The Jabberwocky) je moja obľúbená básnička. Napísal ju Lewis Carroll. Nachádza sa v knihe Za zrkadlom a čo tam Alica našla. Nedávno vyšla aj samostatne so steampunkovými ilustráciami. Kúpiť si ju môžete farebnú: http://www.lulu.com/shop/lewis-carroll/the-jabberwocky/paperback/product-6389259.html alebo si ju môžete celú čiernobielu môžete prezrieť tu. A aby ste vedeli, o čo v tejto nonsensovej básni ide, tu je jej slovenský preklad: Taradúr  Pražne je; hľa, slizopružké jazvrtky zotradierne kolodujú po zátraví. Vechťogáje clivia na tie vývrtky, prasotnačky výstia, zlubčia–čo to spraví… Daj pozor na Taradúra, synu môj, chráň sa jeho hryzoľustí, zvlášť keď zurmí, aj na vtáka Krvilaka priprav zbroj, Tupír nech ťa nerozchvatne drapazúrmi! Syn sa mečom vorpalovým opásal, dlho hľadal v diaľobzore nepriateľa. Odpočíval pod bukubom, nehlo stal, zahútaný prešľastával, hudna znela. Žlčodrubý pomaly už odísť chcel, vtom Taradúr búrne húrno zryčal kdesi; syčal, fučal,

Steampunkovú Veľkú noc Vám želám!